Община Свищов става партньор на Областен съвет Сен-Сен-Дени, Франция, по проект „Насърчаване на младежкото доброволчество за личностно и професионално израстване в една по-социална Европа”, по програма „Интеррег Европа“ 2021-2027. Това решиха днес общинските съветници на редовно заседание. Точката бе приета с 28 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“.
Коледният базар в Ямбол тази година ще е от 16 до 31 декември, съобщиха от Община Ямбол. Коледните павилиони за втора поредна година ще са в градския парк, а не както досега в централната градска част. Отново ще се предлагат сувенири, ръчно изработени подаръци, кулинарни изкушения, лакомства и напитки.
Приемането на заявления за участие в базара започва от 2 декември. Местата за скарите, машините за понички, гофрети, палачинки отново ще бъдат разиграни чрез конкурс с тайно наддаване, като жребият ще бъде изтеглен на 9 декември, посочиха от Община Ямбол. Подробностите са публикувани на сайта на администрацията.
В базара могат да участват търговци, регистрирани земеделски производители, занаятчии и художници. Забранена е продажбата на пиротехнически изделия, взривни вещества, конфекция, трикотаж, бельо. За търговия с хранителни стоки участниците трябва да са регистрирани п
Най-големият ямболски храм „Св. Николай Чудотворец“ се нуждае от спешно укрепване на основите. За ремонта са необходими около 1 млн. лева, каза архимандрит Димитрий – архиерейски наместник в Ямбол и протосингел на Сливенската митрополия.
„Трябва да се укрепи храма, защото основите му се разделят. Понякога падат и парченца от тавана, заради движението на основите. Трябва да се разкопае всичко, да се направи специална армировка. Изключително много се надяваме, молим се това да се случи колкото е възможно по-скоро“, допълни той.
Средства за ремонта се събират с дарителска кампания от години, подкрепа оказват от Сливенската митрополия и от Община Ямбол, но сумата е непосилна. Затова ще се кандидатства за европейско финансиране по програма „Развитие на регионите“, обясни архимандрит Димитрий.
По думите му в проекта
Служители на Областната дирекция на МВР в Силистра ще имат изнесени приемни в малки и отдалечени населени места на областта, съобщиха от полицията. До края на декември по график мобилен екип, включващ служители на секторите "Противодействие на криминалната престъпност", "Противодействие на икономическата престъпност" и "Пътна полиция", ще направи срещи по въпроси на сигурността и реда с представители на местната власт и жители на населени места от общините Тутракан, Главиница и Кайнарджа.
Целта на изнесените приемни е да се постигне по-добър резултат в противодействието на конвенционалната престъпност и опазването на обществения ред в малките населени места. Гражданите и представителите на местната власт имат възможност да подават сигнали във връзка с пътната безопасност, опазването на обществения ред, за извършени престъпления, както и сигнали, налагащи предприеман
Общинският съвет в Петрич даде съгласието си за закупуването на четири автомобила за ВиК - Петрич. Докладната на управителя на ВиК-Петрич Ивайло Христов за отпускане на 49 хиляди лева за закупуването на превозните средства, които са необходими за изпълнение на служебните задължения на работещите в дружеството, беше подкрепена с гласовете на 26 от общинските съветници.
По време на днешното десето редовно заседание на Общинския съвет се прие и предложение за сключване на договор за краткосрочен кредит на Общината от Фонд ФЛАГ. Необходимите средства, които ще бъдат отпуснати на общината, са в размер на 660 000 лева и ще бъдат изразходвани за разплащане на ДДС за мостово финансиране на дейностите по Проект BGRRP-8.013-0014 „Изпълнение на интегрирани мерки за устойчива градска мобилност на територията на Петрич, Сандански и Ботевград“. Проектът е одобрен за финансиране о
Домашният социален патронаж в град Завет ще бъде модернизиран с евросредства. Финансирането на проекта на общината е по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., чрез мярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ на Местната инициативна група Завет – Кубрат, съобщиха от Областния информационен център в Разград.
Бюджетът на проекта е 367 100 лева, изцяло безвъзмездна финансова помощ. Средствата ще бъдат инвестирани в закупуването на нов специализиран лекотоварен автомобил за превоз на храна с хладилен агрегат, доставка на нов специализиран автомобил за превоз на хора с увреждания и закупуване на оборудване, обзавеждане и прибори за социалното предприятие.
Очаква се проектът да допринесе за изпълнение на заложените в стратегическите документи за развитие на о
Проектът е с 4-годишен период за осъществяване на дейностите и в него са включени още седем държави, освен Франция. Сред дейностите са активация на младите хора, създаване на гражданско отношение, участие в каузи и международни инициативи. Проектът ще допълни дейностите за реализиране от младежкия център, който предстои да бъде изграден в Свищов, каза зам.-кметът на общината Анелия Димитрова.
Общинските съветници се запознаха с информация относно актуализирано разпределение на плана по бюджета на общината към 30 септември 2024 г. Според представените данни бюджетът на общината възлиза на 59 751 772 лв., като първоначално бе в размер на 47 115 000 лв.
Прието бе изменение на правилник за дейността на Общинско предприятие „Чистота – Свищов“ и промяна на списъка на общинските жилища. Гласувани бяха още приватизация на общински нежилищен имот, откриване на нова процедура за попълване на списъка на кандидатите за съдебни заседатели за Районен съд – Свищов за нов четиригодишен мандат. Съветниците дадоха съгласие за продажба, чрез публичен търг с тайно наддаване на шест имота и за отпускане на пет еднократни парични помощи. Те гласуваха промяна предназначението на земеделска земя в с. Морава за неземеделски нужди, както и разпореждане с общинска част от имоти в с. Ореш.
По предложение на Цветанка Кирова от групата на ГЕРБ в дневния ред бяха включени две допълнителни точки - промени в разчета за финансиране на капиталовите разходи на община Свищов през 2024 г. и бюджетни разплащания на община Свищов през 2025 г. до приемане на бюджета на община Свищов за 2025 г. Точките бяха приети единодушно.
По предложение на зам.-кмета на Общината Анелия Димитрова бе добавена точка за актуализиране на „Годишна програма за управление и разпореждане с имоти, общинска собственост на община Свищов през 2024 г.“ и придобиване безвъзмездно частна държавна собственост на имот в местност „Блатото“ в град Свищов, предоставен в управление на Министерство на отбраната в полза на общината. Точката също беше приета.
Днес в Габрово бе открито осмото издание на Gabrovo Innovation Camp. Лагерът за иновации ще продължи до 27 ноември 2024 г. и се организира в партньорство с Комитета на регионите на Европейския съюз, Областен информационен център – Габрово, Младежки център – Габрово, Технически университет – Габрово и Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“.
„В нашия град вярваме, че устойчивостта е не само възможна, но и неизбежна. Ето защо работим активно по мисията „Климатично неутрално Габрово 2030“ – защото знаем, че отговорността за бъдещето започва от днес. Нашите стратегически приоритети включват климатична неутралност, развитие на кръговата икономика, подкрепа за дигитални умения и ангажиране на младежта. Но това, което ни отличава, е способността да превръщаме думите в действия и заедно да изграждаме иновационни екосистем
Общинският съвет в Дупница прие предложения за повишаване на такса смет - от 4,5 промила на 5,9 промила за града и 6,8 за селата. Последното увеличение на таксата е било през 2020 година.
При обсъждането на предложението кметът Първан Дангов обяви, че е наясно, че мярката за увеличение на таксата за битови отпадъци е непопулярна и за никой не е приятна, но общество трябва да осъзнае, че трябва да събира разделно отпадъците си. Той обяви, че Общината предвижда да направи кампания за стимулиране ползването на стъклени, вместо пластмасови опаковки. Предвижда се и въвеждане на разделно събиране на зелени отпадъци, както и създаването на компостираща инсталация, чрез която да се оползотворяват зелените отпадъци.
Председателят на Общински съвет Дупница Костадин Костадинов разясни, че от такса смет за 2023 год. общината е събрала около 2,6 млн. лв., а разходите са около 5,5 млн
Реорганизация на спирките около Централна гара в София с цел по-добра свързаност и улеснено прекачване между различните видове транспорт ще разгледат общинските съветници на предстоящото заседание на съвета в четвъртък. Вносителите на доклада са общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") Борис Бонев и Гергин Борисов.
Един от най-големите интермодални терминали в София е този на Централна гара. Днес той се състои от 11 спирки (пет трамвайни и шест автобусни) и една метростанция, но нито една от тях не се намира в непосредствена близост до главния вход на Централната гара. Най-близката - спирка №1327, е на 125 метра от приемното здание на гарата, пише в доклада.
В тази връзка и предвид предстоящия ремонт на бул. „Княгиня Мария Луиза", както и с цел да бъде подобрена интермодалността между различните
През нощта от запад бързо ще се заоблачи, най-късно над Източна България. Това съобщиха от от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Атмосферното налягане ще продължи бавно да се понижава, но ще се задържи по-високо от средното за месеца.
Утре над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в Западния Предбалкан и по високите полета дъждът ще започне да преминава в сняг. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, а максималните ще са в широк интервал - от 4°-6° в Северозападна България и Софийско до 12°-14° на места в Източна България, където през по-голя
Наредба за символите, почетните звания, отличията и наградите на Община Шумен беше приета на заседание на Общински съвет.
"Тя предполага увеличение на наградната система", заяви Венцислав Венков, председател на временната комисия за изготвяне на наредбата и председател на Постоянната комисия по култура, културно историческо наследство, интеграционна политика, вероизповедания и медийна политика към Общинския съвет. Той коментира, че с наредбата се въвеждат две нови награди - за здравеопазване и в сферата на социалните услуги. Венков допълни, че временната комисия е провела осем заседания, на които са обсъждани текстовете на наредбата.
Наредбата за символите, почетните звания, отличията и наградите на Община Шумен регламентира присъствието и използването на символите на Община Шумен, сред които са знамето, гербът, химнът, девизът, официалният печат на Община Шумен, огърлиц
Имотът ще послужи за разширяване на Дунавски индустриален технологичен парк - Свищов, каза председателят на Общинския съвет Кристиян Кирилов. За да има интерес към частни инвестиции, общината трябва да създаде условия за такива, допълни той.
На днешното заседание общинският съветник от групата на „Възраждане“ Гален Бернардов обяви своето напускане на групата, като се мотивира с неодобрение към политиката на политическата партия. Той става член на групата на ГЕРБ.